Horoskopy na 8. ledna 2025
Slunce je ve znamení Kozoroha
Svátek má Čestmír, vše nejlepší!
Jaké jsem znamení?
Napište datum narození:
Reklama horoskopy
Reklama horoskopy
Objednejte si osobní horoskopy nebo partnerský horoskop od našich astrologů >>
Mnozí si si řeknou, proč pěstovat bylinky doma, když se dneska dají koupit v každém supermarketu. To je sice pravda, ale ty nevydrží déle, než pár týdnů. Doma můžeme pěstovat bylinky po celý rok. Mají hlavní využití v kuchyni, jsou zdrojem mnoha vitamínů prospěšných pro lidský organismus a neodmyslitelně patří ke zdravé výživě. Nesmíme však zapomenout, že tvoří také krásnou dekoraci v interiéru a celý byt krásně provoní.
Obecně platí, že bylinky milují slunná a světlá místa, proto k vhodným místům pro pěstování patří zejména okenní parapet. Velmi podstatnou součástí celého procesu je vybrat kvalitní nádobu, ve které si budou bylinky spokojeně růst. Za ideální volbu proto považujeme keramické či hliněné květináče a truhlíky. Ty si navíc můžeme zkrášlit a dozdobit podle vlastní fantazie.
Při samotném setí dbáme na to, abychom semena do půdy s trochou perlitu nevrstvili příliš na sebe, jelikož potřebují dostatek prostoru. Nakonec je překryjeme tenkou vrstvou zeminy a zalejeme. Abychom se dočkali bohaté úrody, musíme bylinky zalévat přiměřeně, nikdy nepřelévat. Výsledek na sebe nenechá dlouho čekat a my se budeme radovat z první sklizně.
A jaké bylinky doma nejčastěji pěstujeme?
Bazalka – má využití zejména v kuchyni - převážně italské, přidává se do salátů, těstovin, vhodná také pro přípravu pesta. Je bohatá na silice, třísloviny, flavonoidy a éterické oleje. Tlumí křeče, působí proti nadýmání, je protizánětlivá a účinně bojuje s migrénou či nespavostí.
Máta – nejčastěji se používá pro přípravu studených nápojů nebo čaje, ale má své místo i v kosmetice. Obsahuje silice, flavonoidy, třísloviny a organické kyseliny. Pomáhá při trávicích potížích, zmírňuje křeče, je protizánětlivá a účinná při léčbě horních cest dýchacích.
Řeřicha – konzumuje se nejčastěji čerstvá, používá se do salátů, pomazánek a polévek.. Je bohatým zdrojem vitamínů a minerálů, obsahuje vlákninu . Prospívá také ledvinám, močovému měchýři a v neposlední řadě posiluje imunitu.
Pažitka – přidává se do pomazánek, polévek a salátů, nedoporučuje se sušit. Pokud chceme pažitku skladovat, vhodné je ji zmrazit například ve formě na led. Obsahuje velké množství vitaminů a minerálů. Podporuje trávení, činnost ledvin, povzbuzuje chuť k jídlu a snižuje krevní tlak.
Tymián – díky obsahu velkého množství účinných látek má významné léčivé účinky. Řadí se mezi nejsilnější přírodní antibiotikum. Působí protizánětlivě, desinfekčně a je účinným pomocníkem při nachlazení, kašli, bolesti v krku, nadýmání a průjmu. V kuchyni se používá při přípravě zvěřiny, přidává se také do hůře stravitelných jídel nebo různých směsí koření, např. provensálského, oregana, či koření na pizzu.
Majoránka – využití má jak v sušeném stavu, tak i čerstvá, vyznačuje se velmi silným aroma. Podporuje tvorbu žaludečních šťáv a napomáhá k lepšímu trávení . Je také účinná na střevní koliku a průjmy. Čaj z majoránky mírní bolesti hlavy a účinně pomáhá při ženských problémech. V kuchyni ji nejčastěji používáme při dochucování jídel z brambor, masa, polévek, omáček či paštik.
Reklama horoskopy
Zjistěte, jak vycházíte
se svými kolegy, šéfy a zaměstnanci. Horoskopy Vám poradí!
Reklama horoskopy
Reklamní sdělení horoskopy
Reklama horoskopy